
Biodynamika: opravdu přírodní zemědělství, nebo woodoo?
Okolo biodynamického zemědělství se vznáší celá řada pověstí a nejasností, někteří si ho pletou s produkcí Bio, jiní jsou skeptičtí k jeho metodám a přirovnávají ho k woodoo. Jeho obliba ale stoupá a to hlavně u vinařů, a ačkoliv je jeho podíl na trhu stále velmi malý, věříme že je to trend, který jen tak neopadne. Ve skutečnosti je Biodynamické víno totiž nápoj, který vzniká v absolutní harmonii s přírodou. Biodynamické pěstování nepoužívá žádné chemické látky k ochraně vinné révy ani jinou chemii. Vrací se k pěstování vína před 200 lety.
Co je biodynamika a čím se liší od Bio produkce?
Biodynamika se opírá o studie Rudolfa Steinera (nar. 1861 v Kraljevici v dnešním Chorvatsku), podle kterého je země jakousi živou jednotou, ve které by zemědělství mělo sloužit jen jako stimulant sil, které působí na přírodu.
Zemědělci, kteří se rozhodli aplikovat principy biodynamiky, nepoužívají tedy jen ekologické postupy jak je tomu u bia, ale protože chápou vinici jako součást širšího celku, vytvářejí komplexní mikroklima, ekologický navzájem propojený a soběstačný celek, ve kterém se vinice nachází. A tak na spravovaném pozemku nenajdete často jen vinici, ale louky, lesy, vodní plochy, atd… Příroda sama se totiž umí často postarat o problémy uměle vytvořené průmyslovým zemědělstvím poháněným chemií.

Jak vzniká biodynamické víno?
Ve spojení s biodynamikou se často hovoří o přesazích do filozofie a kosmologie, o jakési “magii”, která se zprvu zdá poněkud obskurní, v zásadě ale její zástupci jen chápou vinici jako nedílnou součást krajiny, Země, vzduchu a ostatních planet (hlavně měsíce). Věří, že všechny tyto síly na vinici působí, stejně tak jako třeba poloha měsíce působí na moře v podobě přílivu a odlivu.
A tak vinaři, kteří přijali tento způsob výroby, pozměnili své výrobní postupy s ohledem na postavení hvězd, planet a Měsíce. Pro péči o půdu a zajištění její úrodnosti se používají různé druhy preparátů, jejichž základem je často rohovina, kravský trus, nebo různé rostliny. Jejich výroba je náročná na přesnost a následně správné použití. Hlavním cílem je půdu vyživit a rostlinám zajistit rovnováhu a schopnost sebeobrany, nejedná se však o žádné léčivé lektvary, ale o přírodní přípravky, které nemají přírodu chránit , ale naopak ji podněcovat k životu a podílet se na jejím vývoji.
Další zvláštností biodynamického přístupu je dodržování kalendáře, který určuje kdy rostliny zasadit, hnojit, přesazovat či sbírat plody. Tento kalendář je závislý na fázích měsíce a dalších energetických silách.

Jak poznám, že je víno biodynamické?
Biodynamické metody se znatelně rozvinuly i díky organizaci Demeter, která vznikla již v roce 1929. Dnes se pod ochrannou známkou Demeter skrývá nejznámější certifikační autorita pro biodynamické zemědělství.
Setkat se také můžeme s logem certifikace Biodyvin, která vzešla z mezinárodního sdružení vinařů Syndicat International des Vignerons en Culture Biodynamique. Tyto dvě certifikace splňují požadavky evropského ekologického zemědělství a zároveň jsou v souladu s principy biodynamiky.
Tedy pokud na lahvi vína najdete jedno z těchto označení, mělo by se jednat o víno biodynamické.

Zajímavosti
Během výroby vína je povoleno čistit od plovoucích částic, filtrovat a doslazovat pouze perlivé víno, které také podléhá ještě menšímu síření než u bio vín tohoto druhu. Jediné kvasinky, které je dovoleno používat jsou ty, které se přirozeně vyskytují na hroznových bobulích, koncový zákazník má tak jistotu, že víno které pije je opravdu autentickým projevem “terroiru” ze kterého pochází a ne důsledkem propracované “alchymie” ve sklepě.
Pokud vás povídání o biodynamickém víně zaujalo, pusťte si i tento krátký dokument, při jehož sledování doporučujeme popíjet některé z našich biodynamických vín.
Žádné komentáře